BankalarPratik Bilgiler

2019 Yılının En Çok Kazandıran Hisse Senetleri

2019 Yılının En Çok Kazandıran Hisse Senetleri
Hisse senedi denildiği zaman borsa akıllara gelir. Bir şirkete ortaklığı ifade eden hisse senetleri her şirkette farklıdır. Aldığınız hisse senedi miktarı kadar ortak olursunuz. Ortak olma kavramı sadece kara değil zarara da ortak olmayı ifade eder. Hisse senedi almadan önce borsa hakkında yeterli bilgiye sahip olmak sizi zarar etmekten korur. Borsaya giriş yapmadan önce sanal borsa oynayarak deneyim kazanabilirsiniz.


Hisse Senedi Nasıl Alınır?
Hisse senedi alarak uzun vadede kar elde etmek ve paranızı değerlendirmek mümkündür. Hisse senedi almadan önce borsaya giriş yapmanız gerekir. Borsa hesabı açtırdıktan sonra rahatlıkla hisse senedi alır ve satarsınız. Hisse senedi almak için bankanızın internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Borsa işlemleri için farklı bir yatırım firması kullanıyorsanız yine firmanızdan yardım alabilirsiniz.


Hisse Senedi Nasıl Seçilir?
Borsa son zamanların en favori yatırım araçlarından biridir. Borsa oynarken dikkatli olmak ve araştırma sonrasında hisse senedi almak gerekir. Hisse senedini alacağınız firmanın bilgilerini iyi araştırın. Şirketin cirosu, yıllık işlem hacmi, piyasaya sürdüğü lot miktarı çok önemlidir. Ani olarak yükselen ve düşen hisse senetlerinden uzak durun. Garanti olsun derseniz devlet firmalarından şaşmayın. Aldığınız hisse senetleri sizi şirkete ortak eder. Hem kara hem de zarara ortak olursunuz. Birçok banka müşterilerine yatırım danışmanlığı vererek yardımcı olmaktadır. Sizde bankanızdan bilgi alabilirsiniz.


Hisse Senedi Nasıl Satılır?
Hisse senedi aldıktan sonra takip etmek tamamen sizin inisiyatifinize kalmıştır. İster alın unutun, isterseniz takip ederek yükseliş trendine girdiği an bozdurun. Hisse senedini emir girerek verdiğiniz teklife bozdurmak mümkündür. Her gün borsayı takip etmek zor olabilir, bunun için emir tipi girerek kafanızı rahatlatabilirsiniz. Emir girmek sadece hisse senedi bozdurmak için değildir. Hisse senedi alırken de emir girmek mümkündür.
Aldığınız hisse senedine göre paranız hesabınıza ya hemen geçer ya da 2 gün sonra geçer. Bazı hisse senetleri hak sahiplerine temettü verir. Bölünmeye giden şirketlerde payınıza düşen miktar hesabınıza yatar. Bu bazen para olarak, bazen de hisse senedi adedi olarak hesabınıza geçer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı