Akbank

Akbank Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel emeklilik sistemi; kişilerin normal çalışma hayatlarında elde ettikleri mali güçlerini emeklilikten sonra da devam ettirmeyi amaçlar. Aktif çalışma hayatı boyunca alınan aylık maaş, emekli olunca düşer. Emeklilik öncesi yaşanan mali rahatlığa, emeklilik sonrasında devam edebilmek için bazı birikimler gerekir. Bunların başında bireysel emeklilik sistemi gelir. Çünkü bireysel emeklilik sistemi ile uzun vadede birikim yapılır. Bu hem kişi bütçesini yoğun bir şekilde etkilemez, hem de daha sonrası için tasarruf edilmiş olur.


Akbank Bireysel Emeklilik
18 yaşını doldurmuş ve medeni haklarını kullanabilen herkes Akbank bünyesinde oluşturulan bireysel emeklilik sistemine katılabilir. Siz sisteme katıldıktan sonra dilerseniz eşiniz, çocuğunuz veya herhangi bir akrabanız için de sisteme başvuru yapabilir ve ayrı sözleşmeler aracılığı ile daha çok birikime hak kazanabilirsiniz. Devlet, 1 Ocak 2013 tarihinden beri, bireysel emekliliğe katılan herkes için belirli oranlarda katkı payı sağlamaktadır. Ancak devlet katkısını almanın bazı şartları vardır. Sistemde en az 3 yıl kalınması durumunda hak edilen devlet katkısı %15, en az 6 yıl kalınması durumunda %35 ve en az 10 yıl kalınması durumunda %60’tır.
Bireysel emeklilik sisteminde 10 yıl süre ile kalan ve 56 yaşını dolduran herkes devlet katkısını almaya hak kazanırlar. Vefat veya maluliyet nedeniyle sistemden ayrılan kişilerin de bu hakkı saklı tutulmaktadır.


Bireysel emeklilik sistemine dahil olan katılımcıların vergi mükellefi olup olmama durumları önem arz etmez. Vergi mükellefi olmasalar dahi hak ettikleri devlet katkısını alırlar.
Akbank Bireysel Emeklilik Sisteminin Özellikleri
Akbank bünyesinde bireysel emekliliğe başvuracak kişiler için katkı payının alt limiti 194 TL’dir. Ödeme periyotları ise müşterinin isteğine bağlı olarak; aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık olabilir. Yine müşterinin isteğine bağlı olarak; söz konusu ödemeler hesaptan yapılabileceği gibi kredi kartı aracılığıyla da yapılabilir.
Akbank bireysel emeklilik sistemine başvuru yapan kişilerden giriş ücreti alınmaz. Ancak 5 yıl içinde sistemden çıkılması durumunda ertelenmiş giriş aidatı alınır. Sisteme ara vermek isterseniz kesinti yapılmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı