AkbankEsnaf Kredisiihtiyaç KredisiKonut KredisiKredi BilgileriKrediler

Akbank Konut Kredisi Hesaplama

Akbank Konut Kredisi Hesaplama

Yoğun çalışma temposundan sıkılan ve evini yuvaya dönüştürmek isteyen herkes ev satın almak ister. Hem kira gideri olmaması hem de kendi evinin sahibi olması kişileri cezp eder. Ancak bunun için yüklü bir meblağa gerek duyulur. Hem ilk evini satın alıp kira ödemek istemeyen kişiler, hem de evi olan ancak yatırım yapmak isteyen kişiler bankalardan konut kredisi ile ev sahibi olabilirler.

Konut sahibi olabilmek için ilk iş bütçe kontrolü yapmak ve bütçeye uygun ev seçmektir. Bütçe kontrolü esnasında ne kadar peşinatınız olduğunu ve aylık ne kadar ödeme yapabileceğinizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Konut Kredisi Alma Aşamaları

Kişi satın almak istediği evi beğendi ve almaya karar verdi. Şimdi sıra ödeme koşullarında. Bankalar genellikle kredibilitesi yüksek müşterilere kredi vermektedir. Buradaki amaç; banka menfaatidir. Konut kredisi alınırken konusu geçen konut, teminat olarak bankaya verilir. Yani müşteri krediyi ödeyemeyecek duruma gelirse banka konuta el koyar ve zararını buradan karşılar. Ödemesi düzenli gerçekleşen ve sözleşmeye uyulan durumlarda bu tür aksaklıklar meydana gelmez.

Konut, banka tarafından gönderilen bir eksper tarafından görülür ve ekspertizi yapılır. Birçok banka ekspertiz değerinin %80 inden fazlası için kredi vermemekte ve kalan %20 si için peşinat talep etmektedir. Bazı bankalarda ise bu oran %75’e kadar düşmektedir.

Akbank Konut Kredisi Hesaplama

Akbank değişik müşteri gruplarına hitap edebilmek adına farklı konut kredisi seçenekleri sunmaktadır. Aylık belli bir tutara çalışan ve geliri belli olan kişiler için sabit faiz oranı ile konut kredisi vermektedir. Burada aylık ödemeler yıllar geçtikçe değişmez. Kişiler ekonomik açıdan geleceği daha reel görür.

Geliri dönemsel olan müşteriler ise 3,6,12 ayda bir toplu ödeme yaparak ev sahibi olabilirler. Akbank bunun gibi birçok kampanya geliştirmiştir. Şimdi konut kredisi hesaplamasına yakından bakalım;

100.000 TL konut kredisi çekecek kişi Akbank’ın belirlediği 1,49 faiz oranı ve 120 ay vade ile aylık 1.794,13 TL ödeme yapar. Kredi tahsis ücreti 500 TL’dir. Ekspertiz maliyeti 980 TL’dir. Diğer masraflar 126,26 TL’dir. Bu durumda yıllık faiz oranı %19,9561 olur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı