Konut KredisiKredi BilgileriKrediler

Alacağım Evin yüzde kaçına kredi çıkar

Alacağım Konutun Yüzde Kaçına Kredi Çıkar?
Yasal olarak alınacak evin değerinin yüzde 80’lik kısmına kredi çıkacaktır. Bu değer ekspertiz tarafından belirlenir. Yani banka tarafından gönderilen eksper konuta 200 binlik değer biçtiğinde 160 bin değerinde kredi alınabilir. Banka tarafından gönderilen eksper kiracı veya ev sahibi beyanı ile fiyat belirlemez. Yapılan değerlendirme kapsamlı bir şekilde değerlendirilir.

Bankanın Ev Fiyatına Etkisi Var Mı?
Konutun lokasyonu, konut için kullanılan malzemeler, evin muadili ev fiyatları gibi özellikler evin değerini belirler. Banka tarafından gönderilen ekspertiz banka ile bağlantılı olmayacaktır. Bankanın ya da işlem yapılan şubenin hazırlanan raporda herhangi bir etkisi bulunmayacaktır. Şubeler tarafından ya da banka tarafından bazı istisnai durumlarda itiraz hakkı bulunabilir. Genelde bu itirazlar olumsuz olarak geri dönüş alır. Ayrıca yapılan itiraz ile değişen fiyat sadece 5 bin lira gibi küçük rakamlara tekabül eder.

Ev Peşinatı İçin Çözümler
Ev almak isteyenler için banka sadece belirli oranda kredi verecektir. Bu oranın dışında kalan kısım ise ev peşinatı olarak geçer. Ev peşinatı olmadan ev almak isteyenler ise ihtiyaç kredisi ile bu açığı kapatabilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken konu ihtiyaç kredisi ile ev kredisini aynı anda ödemektir. Yapılacak ödemeler iki krediyi ödeyecek şekilde ayarlanabilir. Böylece hem peşinat sahibi olunur hem ev kredisi kullanılır.
Bazen bankalara yapılan başvuruda bir kredi kullanmış olmak diğer kredi kullanımını zora sokabilir. Bu durumla karşılaşmamak için ev kredisi ve ihtiyaç kredisine aynı anda başvuru yapmak avantaj sağlar. Bir kredi daha onaylanmadan diğer kredi de rahatlıkla çıkacaktır. Böylece iki kredi ardı ardına onaylanır ve ödemeler başlar.

Ev Kredisi Taksitleri Nasıl Belirlenmeli?
Ev kredisi kullanmak isteyenler taksit belirleme işlemini dikkatli yapmalıdır. Vade ve tutara göre kredi kullanmak mantıklı bir yaklaşım olacaktır. Yayın olarak eşit taksitli ödeme seçenekleri kullanılır. Ev kredisi için taksit belirlerken ev alımında yapılacak diğer giderler de göz önünde bulundurulmalıdır. Taksit tutarları internet üzerinden hesaplama araçlarında hesaplanır. Banka şubelerinden de alınacak ola kredi için taksit bilgilendirilmesi yapılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı