BankalarPratik Bilgiler

Atm Parayı Eksik Verirse Ne Yapmam Gerekir

ATM Parayı Eksik Verirse Ne Yapmam Gerekir?

Günümüzde insanlar doğal olarak bankalar ile içli dışlı bir hayat yaşıyor. Çünkü bankalar artık her yerde bulunuyor. Maaşımızı bankadan alıyor, elektrik faturası doğal gaz faturası ya da diğer faturalarımızı bankalar üzerinden ödemeleri yapıyoruz. Hatta internet bankacılığı ile de evimizde bu ödemeleri kolaylıkla yapabiliyoruz. Bunlar bankaların bizlere vermiş olduğu avantajlar arasında bulunuyor. Ya da bankalara gitmeden yani bankadan sıra alıp o kadar kişiyi beklemeden de ATM’ler üzerinden de işlemlerimizi kolaylıkla yapabiliriz.

Çünkü ATM’ler bankalar kadar yoğun değildir. Ki hemen hemen günümüzde şehirlerin birçoğunda bankalardan çok ATM’ler mevcut olup vatandaşlara hizmet veriyor. Bankamatikler üzerinden yapılan bu işlemlerde hem daha hızlı hem de birebir ekranda kendi kimlik bilgilerine sahip oluyorsunuz. Bankamatikler üzerinden hemen hemen tüm işlemleri yapabilirsiniz. Örnek olarak karşı tarafa EFT yapabilir, kendi hesabınızdan para çekebilir ya da faturalarınızı buradan kolaylıkla ödeyebilirsiniz. Tüm bu güzelliklerin yanında bazen de aksaklıklar yaşanabiliyor. Peki, nedir bu aksaklıklar buna hep birlikte göz atalım isterseniz.

ATM Aksaklığı Nelerdir?

Bazen yapacağınız işlemler üzerinden ATM’ler bozuk olabiliyor ya da ATM’ler paranızı eksik verebiliyor. Bu tarz durumlarda ilk olarak bu işlemlere başlamadan önce fiş isteyerek başlamanızda büyük fayda vardır. Çünkü size inanmaları için veyahut elinizde bir delilin olmasını istiyor iseniz bu fişi almanız gerekiyor. Örnek olarak bankamatikten 200 TL para çekmek istediğinizde banka bunu kabul edip size sonrasında 150 TL verdi ise yapacağınız ilk işlem fişle birlikte bankaya gidip paranızı eksik kısmını almak düşüyor.

ATM Fazla Para Verebilir mi?

Bazen de ATM’ler üzerinden yapacağınız işlemlerde para çekmede sizlere istediğiniz tutardan fazla para verilebilir. Bu tarz durumlarda da aynı şekilde bankaya gidip işlemi anlatmak gerekiyor. Ayrıca fazla tutarı bankaya geri vermek lazımdır. Çünkü ATM’ler gerçekte dijital olarak parayı sayıyor. Hesaplanışında sıkıntılar ortaya çıkabiliyor.

ATM Eksik ve Yırtık Para Verir Mi?

Bankamatikler üzerinden yaptığımız her işlem doğru sonuçlanmıyor olabilir. Yırtık para ve eksik para verme durumunda yine aynı şekilde bankaya gidip durumu söylemek gerekiyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı