Bankalar

Banka Çek Kırdırma

Banka Çek Kırdırma
Çek kırdırma, aracı kurumların vasıtasıyla belli bir komisyon karşılığında banka çeklerinin vadelerinden önce bozdurulması işlemidir. Bu işlem genellikle factoring şirketleri aracılığıyla gerçekleştirilir.
Çek Kırdırma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?
Banka çekleri belli bir tarihe göre göre düzenlenir. Bazı durumlarda kişiler ya da firmalar vadesi henüz gelmemiş çekleri tahsil etmek isteyebilirler. Ancak vadesi gelmeyen çekleri normal koşullarda bozdurmak mümkün değildir. Bu durumda çek kırdırma işlemi gerçekleştirilir.
Çek kırdırmak isteyen firma veya kişiler belli bir komisyon karşılığında banka ya da aracı kurumlar tarafından vadelerinden önce kırdırılır. Çek kırdırma işlemlerinde komisyon oranları %4 ile %7 arasında bir tutar olacak şekilde anaparada kesilir. Yasal koşullar altında çekinizi kırdırtmak için bankalara veya factoring şirketlerine başvurmak gerekmektedir.
Genellikle bu işlem factoring şirketleri vasıtasıyla yapılmaktadır. Ama bu işlemi günümüzde yapan banka sayısı oldukça artış göstermiştir. Aracı kurum olarak bankalar işlemlerini yaparlar. Bu işlemde bankalar kendi iştirakleri ile çek kırdırırlar.

Çek Ne Zaman Kırdırılır?
Çek risk raporu hazırlamak şartıyla belirli bankalar çek kırma işlemini aynı gün içinde yapabilirler. Çek kırma işleminde dikkat edilen temel konu çek sahibinin çek endeksidir. Analiz sonucunda çek kırdırma ve çek endeksi risksiz çıkarsa, bankalar ya da factoring şirketleri işlemi gerçekleştirir ve çek bedelini aynı gün içerisinde çek sahiplerine ya da o çeki ibraz eden kişiye tahsil ederler.
Tahsil işleminde komisyon ücreti anaparanın bütününden kesilir. Çek kırdırma komisyon oranları çeki kırdıran kişi ve ya firmaların kredi notuna, çekin değerine ve çekin ne kadar bir süreden sonra mahsup edileceğine bağlıdır. Yapılan analizler sonucunda çek yüksek risk taşırsa komisyon oranı artar. Çekin düşük riskli olduğu tespit edilirse komisyon oranı düşer.

Çek Kıran Bankalar Hangisidir?
Türkiye’de bu işlemi yapan başlıca bankalar vardır. Bunlar; Ziraat Bankası, Burgan Bank, HSBC Bank, QNB Finansbank, ING Bank, Vakıf Bank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Akbank, İş Bankası ve Halk Bankası’dır. Çek kırdırma işlemindeki komisyon oranları bu bankalar arasında farklılık göstermektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı