BankalarPratik Bilgiler

Banka Haciz İşlemlerini Ne Zaman Başlatır?

Banka Haciz İşlemlerini Ne Zaman Başlatır?
Tüketim ağırlıklı yaşanan günlük hayatta yapılan ödeme şekilleri her bireye göre farklılık gösterir. Yetersiz gelen kazançlar kredi borçlanması meydana getirir. Bankaların belirlediği bir takım kriterler sağlanmadığı takdirde son aşama olarak haciz gündeme geliyor. Haciz işleminin başlaması, yeterli miktarda kazanç elde edemeyen kişiler için istenmeyen bir durumdur. Banka gerekli uyarıları yapmadan haciz işlemleri gerçekleşmez. Banka haciz işlemleri ilk uyarıdan sonra başlamamasının sağladığı fırsat, borçlu kişiye son kez bir ödeme şansı doğuruyor.


Bankadan Kredi Çekme Zorunluluğu
Günlük hayattaki ihtiyaçlar aile bireylerinin sayısına göre farklılık gösterir. Okul masrafları, mutfak harcamaları, elektrik ve doğalgaz faturası ödemeleri gibi temel ihtiyaçlar, gelirin büyük bir kısmını oluşturuyor. Yeterli gelmeyen aylık kazanç sebebiyle borçlanma meydana gelir. Kredi, en hızlı yöntem olarak ihtiyaç sahibine daha cazip geliyor.
Gerekli evraklar tamamlandıktan sonra bankadan kredi çekme işlemi başlıyor. Dikkat edilmesi gereken husus ise, kredinin geri ödenmesine uyum sağlamaktır. Aksi halde borçlu kişiye haciz işlemi uygulanması kaçınılmaz olur. Çünkü kredi çekilen bankada imzalanan evraklar ile ödenmeyen borcun yaptırımları önceden kabul edilmiş sayılıyor.


Ödemelerin Gecikmesi ve Haciz Uyarısı
Kredi borcu ödenmediği zaman bankadan bilgi mesajı gelir ve borcun kısa sürede ödenmesi gerektiğini hatırlatır. Üç ay art arda geciken borçlar yüzünden zor durumda kalan kişiye evrakta bulunan bilgiler aracılığı ile ulaşılmaya başlanır. Borçlunun bu duruma kayıtsız kalmaması gerekir. Çünkü kredi işlemleri kayıt altında tutulduğu için bütün bilgiler bankada mevcuttur. Banka tekrar bir ödeme planını bilgi alarak yapar. Yapılandırılan kredi borcunun ödenmesi hususunda özen gösterilmesi istenir. Farklı bir durum, haciz işlemine kadar gidecektir.


Haciz İşlemlerinin Başlaması
Yapılandırılan borca uyulmaması sonucunda artık yasal takip süreci başlar. Banka başka bir anlaşmayı kabul etmez. Avukatlık bürosuna devredilen borçlu kişinin takibe alınır. Evrak gönderilen borçlu kişiye, tekrar ödeme yapılması konusunda bilgi verilir. Eğer bu durum karşısında da netice olumsuz olur ise icra memurları, borçlu kişinin ikamet ettiği adrese gönderilir ve haciz işlemleri başlatılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı