BankalarPratik Bilgiler

Bireysel Emeklilik Sistemi Mevzuatı

Bireysel Emeklilik Sistemi Mevzuatı
Bireysel emeklilik sistemi uzun vadede birikim yapmak isteyen kişilerin tercih ettiği bir sistemdir. Uzun çalışma zamanı ve hayat pahalılığı, bir kenara para atma ve birikim yapma işini zorlaştırır. Bireysel emeklilik sistemi ile her ay düzenli para biriktirebilir ve istediğiniz zaman toplu ödeme yapabilirsiniz.

Yatırılan Para Nasıl Değerlenir?

Bireysel emeklilik için yatırılan para bazı yatırım araçlarında değerlendirilir. Türk Lirası olarak yatırırsınız, fakat parayı değerlendirme farklı olur. Dolar, borsa, altın, fon bunlardan bazılarıdır. Bireysel emeklilik sistemini cep telefonunuza yükleyerek takip edebilirsiniz. Son zamanlarda devlet desteği olduğu için birçok kişi bireysel emeklilik sistemini tercih etmektedir. Yatırdığınız parayı hangi alanda değerlendirmek size kalmıştır. Internet sisteminden girip değiştirebilir veya müşteri temsilcinizden yardım alabilirsiniz.

Devlet Desteği Nedir?
Bireysel emeklilik sisteminde her ay düzenli olarak devlet desteği vardır. Örnek olarak her ay 100 lira yatırdınız, 25 lira devlet desteği alırsınız. Devlet desteğinin tamamını almak için belli bir süre sistemde kalmanız gerekir. Bireysel emeklilik sistemi uzun vadede kar getirecek bir sistemdir. 10 yıl kalıp emekli olabilirsiniz. Biriken paranın tamamını almak mümkündür. Yada aylık olarak maaşa bağlanmak şeklinde de yapılabilir. Kar elde etmek istiyorsanız en az 5 yıl sistemde kalmanız gerekir. Bireysel emeklilik sistemini kendi adınıza veya çocuklarınızın adına yaptırabilirsiniz. Devlet desteği sisteme çok fazla kişi eklemek için yapılmış bir sistemdir. Bu şekilde cazip kılmak katılımcı sayısını arttırmıştır.

Ne Kadar Yatırmak Gerekir?
Bireysel emeklilik sistemi için her firma kendi kurallarını belirler. Genelde bankalar ve bazı özel firmalar bu işi yapar. İstediğiniz rakamı yatırmak mümkün değildir. Alt limit vardır. En alt limit her firmada farklıdır. Bazı bankalarda 200 lira olurken bazılarında 150 olmaktadır. Ödeme genelde kredi kartından otomatik çekim olarak yapılır. Birikimlerinizi müşteri temsilciniz ile görüşerek öğrenebilirsiniz. Ekonomi ile ilgileniyorsanız birikimlerinizin dağılımını kendiniz yapabilirsiniz. Bazı firmalar kendilerini tercih ettiğiniz takdirde sizlere farklı imkânlar sunarlar. Araştırma yaparak size en uygun firmayı seçin ve birikime başlayın, öncesinde bilgi almayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı