Kredi BilgileriKredi NotuKrediler

Borcumu ödedim neden kredi alamıyorum

Borcumu Ödedim Neden Kredi Alamıyorum?
Bankalardan kredi kullanmak için sadece borç ödemek yeterli değildir. Bankalar kredi için en fazla kredi notuna dikkat etmektedir. Kredi sicili bozuk olanlar için kredi kullanmak bir hayli zor olacaktır. Geçmişte ödenmeyen ve ödemesi geciken borçlar kredi sicilini etkiler. Kredi kartı borcu da aynı şekilde kredi sicilini etkileyen başlıklar arasında yer alır.

Kredi Sicili Nasıl Düzelir?
Kredi sicilini düzeltmek için içinde bulunduğunuz durumu iyi bilmeniz gerekir. Borcunu 90 gün boyunca ödemeyen biri kara listeye girmiş demektir. Yasal takip süreci ile kara listeye adınız yazılacaktır. Bu listeden çıkmak ise uzun süre ister.
Kredi Kayıt Bürosu tarafından sicil kaydı tutulur. Bu kayda isteyen her banka ulaşabilir. Kaydınızın silinmesi için ise 5 yılın geçmesi gerekir. Bu 5 yıl içinde yapılan kredi ya da kredi kartı başvuruları muhtemelen kabul edilmeyecektir. 5 yıl sonra ise siciliniz temizlenecektir. Bu dönemde kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Düzenli ödemeler kredi notunuzu yükseltecektir.

Kredi Sicili Ve Kredi Notu Farkı
Kredi sicili kişilerin geçmişte tutulan tüm kredi kaydıdır. Bu kaydın silinmesi ise mümkün değildir. Borçlu olmanız halinde 5 yılda bir yenilenen bu kayıt değişkenlik gösterir. Kredi notu ise finansal geçmişe bağlıdır. Not sayısal değerler ile gösterilir. Çeşitli borçlardan dolayı kredi notu uzun süre kredi kullanmanıza engel olabilir.
Sürekli ödenmeyen ve kredi ya da kredi kartı borcu ile kredi notunuz düşmeye devam edecektir. Düzenli ödemeler halinde ise kredi notunuz yeniden yükselmeye başlar. Fakat ödememe süresi 90 günü bulduğunda ise kredi siciliniz bozulmaya başlayacaktır. Bu da doğrudan kredi notunun düşmesine neden olur.

Kredi Notunu Yükseltmenin Yolları
Kredi notu kredi siciline göre çok daha çabuk değişir. Bunun için yapılması gereken en önemli işlem ödemelere dikkat etmektir. Kredi ya da kredi kartı borçlarının sadece ödenmesi kredi notu için yeterli değildir. Kredi notunun yüksek olması için bu borçların zamanında ödenmesi ve düzenli ödenmesi de önemlidir. Kredi sicilini kredi v kredi kartı, yeni kredi, kredi kullanma sıklığı etkiler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı