Pratik Bilgiler

Çocuk Parası Almak

Çocuk Parası Almak
Geleceğin yatırımları olan çocuklar, çekirdek aile olmanın temelini oluşturan minik yavrularımızdır. Türkiye’de belli başlı çocuk teşvik programları yer almaktadır. Bunların başında ise çocuk parası geliyor. İnsanların çocuk bakmaya ve büyütmeye uygun bir hale gelmesi için ailelere, teşvik programları düzenlenir. Bunların başlıca temelinde çocuk parası yer alır.

Çocuk Parası
15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan, anne babadan biri veya anne babanın ikisi de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan aileler, bir defaya mahsus olmak üzere çocuk parası alır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurularak hastaneden alınmış doğum raporu götürülür.
Verilen çocuk parası, kişinin kaçıncı çocuk için doğum parası alacağına bağlı olarak değişiklik gösterir. İlk çocuk için 300 lira yardım parası alınırken, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk için 600 lira yardım parası alınır.

Çocuk Parası Alma Şartları
Devletten çocuk parası almanın belirli koşulları vardır. Çocuk parası alma şartları için gerekli koşullara baktığımızda öncelikle anne babanın, bağlı oldukları ilin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına veya Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekir.
İlçe içerisinde bulunan kimselerin ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürlüğü’ne gidip başvurmaları gerekir. İlk doğum için 15 Mayıs 2015 sonrasında doğumlar esas alınır. Bu tarihten önce doğan çocuklar varsa onlar ikinci, üçüncü çocuk kapsamında çalışır.
Doğmuş olan çocuğun hayatta olması ve doğan çocuğun anne babasının ikisi birden veya anne ve babadan birinin Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı olması gerekir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı