BankalarKredi BilgileriKrediler

Ek Hesap Başvurusu

Ek Hesap Başvurusu
Ek hesap başvurusu, son zamanların en çok merak edilen konularından biridir. Çünkü bankalar, artık ek hesap ile müşterilerine birçok avantaj sunmaktadır.

Ek Hesap Nedir?
Ek hesap, bir kredi çeşididir. Vadesiz mevduat hesabındaki para bittiğinde kullanılabilecek para tutarıdır. Belli bir faizi bulunmaktadır. Bu faiz, tutara ve bankaya göre değişiklik göstermektedir. Ancak ek hesap tutarları, diğer kredi seçenekleri gibi büyük tutarda değildir.
Ek hesabın başka isimleri de vardır. Örneğin; nakit avans, artı hesap, avans hesap ya da kredili mevduat hesabı bu isimlerden bazılarıdır. İsimler de bankaya göre değişiklik göstermektedir.
Ek hesap limitini banka belirlemektedir. Bu limit ise müşteriye göre değişiklik göstermektedir. Avantajı ise ihtiyaç olan para miktarının nakit olarak alınmasıdır. Tutar düşük olduğu gibi faiz oranları da düşüktür. Kişiyi geri öderken zorlamamaktadır.

Ek Hesap Başvurusu Nasıl Yapılır?
Ek hesap başvurusu, bankaya göre değişiklik göstermektedir. Ancak genellikle mobil bankacılık üzerinden yapılmaktadır. Bankanın mobil uygulamasına girerek başvuralar kısmından ek hesap bölümüne tıklanabilir. Kısa sürede başvuruya cevap verilmektedir. Bunun yanında banka şubelerinden de yardım istenilebilir. En yakın banka şubesine giderek başvuru yapılabilir.

Ek Hesap Boru Ödenmezse Ne Olur?
Ek hesap borçları, kişiyi zorlamaz. Çünkü verilen limit, diğer kredilere göre çok düşük bir miktardır. Ancak ek hesap borcu geç ödenirse ya da hiç ödenmezse kredi notunu etkiler. Bu da diğer kredi seçenekleri için olumsuzdur.
Bunun gibi düzenli bir şekilde ek hesap ödenirse kredi notunu yükseltir. Ödememe durumunda kredileri yapılan işlemler aynen yapılır. Önde 90 gün süre verilir. Bu sürede faiz uygulanmaya devam eder. Ardından yasal işlem başlatılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı