Kredi BilgileriKrediler

Emekli Maaşı İle Kredi Çekilir Mi?

Emekli Maaşı İle Kredi Çekilir Mi?
Aktif iş hayatına devam eden bireyler için maaş hesaplarının bulunduğu bankalar ve bordro karşılığı kredi çekme işlemi oldukça basit ve genel olarak uğraştırıcı olmayan bir süreçtir ancak aynı şeyi emekli olan ve yaşı ilerlemiş bireyler için söylemek pek mümkün olmasa gerek.
Bankalar İçin Emekli Maaşı İle Çalışan Maaşı Arasındaki fark nedir?
Bankacılık sektöründe kredi risk durumu teşkil eden ve kredi kullandırılması konusunda geri planda tutulan bir grup mevcuttur. Bu grup genel olarak hastalık ve ölüm riski taşıyan insanlardan oluşur. Eğer 65 yaşını geçkin bir emekli iseniz ya da daha yaşlıysanız veya daha önce ağır bir hastalık geçirdiyseniz ve malulen emekli iseniz, gelir düzeyiniz düşükse işte tam olarak bu grupta yer alırsınız.

Emekli Maaşı İle Kredi Çekmek İçin Ne Yapmamız Gerekiyor?
Yazımızın bu kısmına kadar aradığınız cevabı bulamadıysanız eğer, size cevap vereceğimiz nokta tam da bu cümleden sonra başlıyor. Buraya kadar okuduğunuz ve bankaların müşterilerine uyguladığı prosedürleri bir kenara bırakalım, çünkü emekli olsanız dahi bankalardan kredi kullanabilirsiniz.
Bu konuda yapabileceğiniz en basit uygulama, emekli maaşınızın yattığı bankaya başvuru sağlamaktan geçiyor. Eğer maaşınızı PTT ile alıyorsanız PTT Bank’a, özel bir banka veya herhangi bir devlet bankasından alıyorsanız direkt olarak ilgili bankaya başvurmanız durumunda sizlere olumlu olarak yardımcı olma ihtimalleri bir hayli yüksek.

 


Emekli Bireylere Kesinlikle Kredi Çıkar mı?
Emekli olmanız kredi almanıza engel bir durum değil ama emekli maaşınızın olması sizlerin kredi kullanma ihtimalini % 100’e de çıkarmıyor. Başvuru sağlamadan önceki finansal durumunuz, banka hesaplarınızın işleyişi, daha önce gecikmeye takılıp, takılmadığınız, herhangi bir şekilde icra veya takibe girip, girmediğiniz ve buna benzer birçok unsur değerlendirmeye alınacak olup, evinizin size ait olup olmadığı dahi sorgulanacaktır.
Bu prosedürler aktif iş hayatına devam eden çoğu birey için de geçerli olup sizi düşündürmesin. Daha önce temiz bir kredi siciliniz varsa ve bankalar ile sorun yaşamadıysanız, sağlık durumunuz da yerinde ise kredi çekme ihtimaliniz oldukça yüksek.

Emekliye Yüksek Kredi Çıkar Mı?
Bu soruya cevap vermek oldukça zor ancak bankaların emeklilere çok yüksek meblağlarda kredi sağlama durumu ne yazık ki yok. Yaşı gereği birçok emeklinin yüksek tutarlarda kredi kullanması bankalar için risk teşkil ediyor.
Örnek vermek gerekirse 65 yaşında bir emekliye kullandırılabilecek kredi miktarı ile 55 yaşında bir emekliye kullandırılabilecek kredi oranları farklılık göstermektedir.
Bu prosedürün sebebi ölüm gerçekleşme ihtimalidir ve eğer bu ihtimal gerçekleşirse, ilgili bireyin o güne kadar bankaya ödediği tüm kredi taksitlerinin varislerine geri ödenmesi gerekecek, bütün kredi finansmanını bankanın kendisi karşılamak zorunda kalacaktır. Emin olun hiçbir ticarethane bu riski taşımak istemez.
Eğer emekli iseniz ve kredi kullanmak istiyorsanız, siz de yazımızda yer alan bilgiler ışığında kredi kullanmak üzere bankaya başvurabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı