Pratik Bilgiler

Hayat Sigortası Ölen Kişinin Kredisini Öder Mi

Hayat Sigortası Ölen Kişinin Kredisini Öder Mi?

Hayat sigortası ölen kişinin kredisini ilgili bankaya öder. Bunun için de bazı koşulların sağlanmış olması gereklidir. Örneğin; poliçe sahibi kronik bir hastalığa sahipse ve bunu hayat sigortası yaptırırken belirtmemiş ise bu hastalığa bağlı bir ölümde sigorta şirketi ödemeyi kabul etmeyebilir.

Bankalar genel olarak kredi verirken hayat sigortasını zorunlu tutarlar. Fakat burada bankanın hayat sigortası yapmadığı bilinmelidir. Eğer varisi olduğunuz kredi borcu olan yakınınız vefat etmiş ve hayat sigortası olup olmadığını bilmiyorsanız internet üzerinden sorgulayabilir ya da bankadan kredi çekerken yaptığı sözleşmeyi inceleyebilirsiniz.

Hayat Sigortası Ne Demektir?

Yaşamda meydana gelebilecek sürpriz durumlara karşı kişiyi ve yakınlarını hayat sigortası koruma altına alır. Mevcut poliçe sürecinde sigortalının vefatı, kazası gibi durumlarda sigorta şirketi poliçe sahibine ya da kanuni varislere ödeme yapar.

Neden Hayat Sigortası Yaptırmalıyız?

Hayat sigortası meydana gelebilecek bir kaza sonrasında yaşam standartlarına aynı şekilde devam edilmesini sağlar. Hastane masraflarının ve tedavi ücretinin ödemesi sigorta şirketi tarafından yapılır. Ayrıca vefat durumunda varislere maddi bir güvence sağlar. Bunun yanı sıra kredi çeken kişinin vefatı durumunda geriye kalan vadelerin ödemesini hayat sigortası yapar.

Peki, her kredi türü için hayat sigortası yaptırmalı mıyız? Evet, yasal olarak dayanağı olmasa da bankalar araç, konut ve ihtiyaç kredilerinde hayat sigortasını zorunlu tutuyor. Özellikle konut kredisi gibi vadesi uzun süren ve yüksek tutarlı kredilerde hayat sigortası olmadan kredi çekebilmek pek mümkün değil. Ancak şu da bir gerçek ki hayat sigortası iki taraf için de avantajlı bir durum. Kredi çeken kişi vefat ettikten sonra banka alacağını sigorta şirketinden alarak zarara uğramaz, ölen kişinin varisleri de kredi borcu ödeyerek maddi bir zorluğun altına girmezler.

Hayat Sigortası Nasıl İptal Edilir?

Gelelim hayat sigortasını nasıl iptal edeceğinize. Kredi borcunuzun bütün taksitlerini ödediniz ve artık hayat sigortasına ihtiyacınız kalmadığını düşünüyorsunuz. Bu işlem için imzalı poliçeniz ile beraber sigorta şirketinize dilekçe ile başvuru yapıyorsunuz. Sonrasında sigorta şirketiniz mevcut sözleşme şartlarınıza göre poliçenizin iptalini sağlıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı