Bankalarihtiyaç Kredisiişbank

İş Bankası Çeyiz Hesabı Açmak

İş Bankası Çeyiz Hesabı Açmak

Çeyiz hesabı; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2016 yılının nisan ayında hayata geçirildi. Ancak uygulaması 2017 yılında başladı. Hala devam etmektedir. Amaç; evlenmek isteyen ancak maddi durumları yetersiz olan gençlere devlet desteği sağlamak ve finansal ihtiyaçlarını azaltmaktır. Çeyiz hesabında; gençler evlilik için birikimde bulunurlar. Devler ise bu birikime belli oranlarda destek olur.

Çeyiz Hesabından Kimler Yararlanabilir

Çeyiz hesabı açtırmanın ilk şartı T.C. Vatandaşı olmaktır. Bunun dışında mavi kart sahipleri de bu haktan yararlanabilirler. 18 yaş ile 24 yaş arasındaki kişiler çeyiz hesabı açtırabilir. Ancak 24 yaşını doldurmamış olmak gerekir. Bir diğer şart ise hiç evlenmemiş olmaktır.

Evlenecek iki genç ayrı ayrı çeyiz hesabı açtırarak devlet desteğinden faydalanabilirler. 18 yaşından küçük kişilerin evlenmesi durumunda ise; küçük adına veli ya da vasisi tarafından çeyiz hesabı açtırılabilir.

Çeyiz hesabı uygulamasından yararlanabilmek ve devlet desteği alabilmek için hesap açtırıldıktan sonra 36 ay boyunca düzenli ödeme yapılması gerekir. 36 ayı tamamlamayan ödemeler için devlet katkısı verilmez.

İş Bankası Çeyiz Hesabı Açmak

İş bankasında açılan çeyiz hesaplarının bazı özellikleri vardır. Bu hesaplar sadece TL cinsinden açılabilir. 3,4 veya 5 yıl vadeli olabilir.

Çeyiz hesabı açmak için gerekli olan ana şartların tamamı İş Bankası’nda da geçerlidir. Yani kişiler 18-24 yaş aralığında olmalıdır. 18 yaş altındakiler için veli veya vasi hesap açma işlemini gerçekleştirmelidir.

Müşteri; çeyiz hesabına, aylık veya 3 aylık periyotlar ile düzenli ödeme yapmaktadır. Belirlenen gün dışında ödeme yapamaz.

Aylık ve 3 aylık düzenli ödeme günleri, her 12 aylık dönem başlarında değiştirilebilir.

Çeyiz hesabına aylık aktarım tutarının alt sınırı 155,269 TL’dir. Azami sınır ise 1.552,65 TL’dir. Bu tutarlar 3 ay üzerinden hesaplandığında ise alt sınır 465,78 TL, üst sınır ise 4.657,95 TL’dir. Müşteri tasarruf tutarını bu iki sınır içerisinde kalmak koşulu ile bütçesine göre ayarlayabilir. Toplu para yatırmak isteyen kişiler ise 23.289,62 TL’yi geçemez.

Düzenli ödeme yapılan çeyiz hesaplarına %25 oranında devlet katkısı sağlanır.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı