Bankalarişbank

İş Bankası Mobil Uygulama Açılmıyor Ne Yapmalıyım?

İş Bankası Mobil Uygulama Açılmıyor Ne Yapmalıyım?
Mobil uygulamalar hayatımıza girdiği günden bu yana birçok işimizi kolaylaştırmak adına büyük bir girişimdir. Mobil uygulamalar ile hemen hemen her yerde, bütün aplikasyonlar ( Google Play Stor, APP Stor vb. )ve cihazların platformundan ulaşım sağlayabiliriz. Kolay ulaşma, bilgi edinme, zamandan tasarruf açısından hayatımızda büyük bir yere sahiptir.
Mobil uygulamaya dâhil olan bankalar da müşterilerine iyi bir hizmet sunabilmek, işlerini kolaylaştırmak, ulaşabileceği bütün müşterilerine en kısa zaman da ulaşmak ve iyi bir hizmet sunarak müşteri kitlesini arttırmak için mobil olarak hizmet vermektedir. Eğer siz de İş Bankası mobil uygulamanızı açamıyorsanız, cihazınızın veri tabanı bu uygulamayı artık desteklemiyor veya da uygulama bazında çok yer kapladığından dolayı açılmıyor olabilir.

İş Bankası Mobil Uygulamam İçin Destek
İş Bankası mobil uygulamanızı açamıyorsanız, uygulamayı silerek veya da cihazınızda yer açarak yeniden yüklemeyi deneyerek tekrar giriş yapabilirsiniz. İş Bankası mobil uygulamaya giriş yaparken müşteri numaranızı veya Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızın ardından kendi belirlemiş olduğunuz şifre ile giriş yapamıyorsanız yeni şifre alarak yeniden giriş yapabilirsiniz. Cep telefonunuzun kısa mesaj bölümü yardımı ile yeni bir şifre alma yoluna da başvurabilirsiniz. Elbette ki sorun cihazınızdan kaynaklı olabilir bunun için farklı cihazlardan açmayı deneyebilirsiniz. Müşterisi olduğunuz İş bankası ise veya da başka bir banka ise bankanız ile doğrudan, telefon ile iletişime geçerek sorununuzun çözülmesine destek arayabilirsiniz.

Bankalardan Bilgilendirme Mesajları
Mobil uygulamalardan bankalar için giriş yaptığımızda kampanya olarak indirim veya çekilişe katılma şansı kazandığımız yönünde fırsat bildirimleri alıyoruz, bunlara ek olarak kartımız da puan birikmesi, yeni alışverişlere fırsat, indirim gibi bildirimleri hakkında da mesaj yolu ile bilgilendiriliyoruz. Bankaların bize sunmuş olduğu kısa mesaj hizmet, müşteri hizmetleri, destek hatlarından da herhangi bir sorun yaşadığımız da yardım için başvuru da bulunabiliriz.

İş Bankası Mobil Uygulaması Riskli Mi?
Mobil uygulamalar kişilerin kendine has ve kişisel bilgilerinin barındığı bir platform olduğundan dolayı, müşteri numarası, kart numarası, kart şifresi, Türkiye Cumhuriyet kimlik numarası, mobil uygulama giriş parolasının ikinci kişilerle paylaşılmaması durumunda bir risk taşımamaktadır. Sürekli değiştirerek ve güncelleyerek mobil banka uygulamanızın güvenliğini arttırabilir, aksi bir durum fark edip gözlemlediğinizde bankanız ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı