işbankPratik Bilgiler

İş Bankası Otomatik Fon Alımı Nedir?

İş Bankası Otomatik Fon Alımı Nedir?
Otomatik fon alımı, müşterilerin ilgili banka mevduat hesaplarında bulunan paralarının alım satım işlerinde kullanılarak değerlenmesi için kullandırması ve bu işlemi yaparken bankaya otomatik işlem emri vererek işlemi gerçekleştirmesidir. Böylece hesapta para olduğu müddetçe fon alım işlemi otomatik olarak gerçekleşir. Aynı şekilde bankadan para çekilmek istenmesi durumunda da yine otomatik olarak satış işleminin yapılmasıdır.
İş Bankasında Otomatik Fon Alımı Nasıl yapılır?
İş Bankası hesaplarınızdan ya da kredi kartlarınızdan otomatik fon alımı talimatı vererek hesaplarınızdaki küçük tasarruflarınızı büyük birikimlere dönüştürmeniz mümkün. Bu işlemi yapmak için ister kendi yatırım hesabımızla isterse de yakınlarımızın hesaplarına İş Bankası nezdindeki hesap ya da kredi kartımızı kullanarak otomatik fon alımı talimatını gerçekleştirebiliriz.
Otomatik fon alımı işlemi İş Bankası iş günlerinde ve bankanın tespit ettiği saate kadar gerçekleştirilir. Alım işlemi bankanın tespit ettiği saatten sonra o gün içerisinde bir daha yapılmamaktadır. Talimat günlerinin hafta sonu ya da resmi tatil günlerine denk gelmesi durumunda talimat tutarı hesabınızdan talimat gününü takip eden iş gününde tahsil edilmektedir.

Kredi Kartı İle Otomatik Fon Alım İşlemi
Kredi kartı ile otomatik fon alım işlemi, düzenli bir şekilde yatırım yaptığımız yatırım fonlarımızda ödeme aracı olarak kredi kartımızı kullanabilme olanağı sağlıyor. Bu işlemi yapabilmemiz için İş Bankası kredi kartına sahip olmamız gerekmektedir. Kartımızın hesap kesim tarihinde limitinin müsait olması gerekir. Bu durum mümkünse kredi kartımıza alımlarda düzenli bir şeklide borç kaydedilecek ve fonlar otomatik olarak yatırım hesabımıza aktarılacaktır. Bu işlem kredi kartımızın son ödeme gününde ya da son ödeme gününü takip eden bir sonraki iş gününde gerçekleştirilir.

Hesapta Otomatik Fon Alım İşlemi
Hesapta otomatik fon alım işlemi yapabilmek için İş Bankası bünyesinde vadesiz hesapla birlikte talimat verilecek yatırım hesabının bulunması yeterlidir. Müşterinin her ay belirlediği bir talimat gününde hesabından talimat tutarı tahsil edilerek fonlar otomatik olarak talimat günü içerisinde veya talimat gününden bir sonraki iş gününde müşteri yatırım hesabına yatırılacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı