işbank

İşBankası hesap işletim ücreti ne kadar

İş Bankası Hesap İşletim Ücreti Ne Kadar?
Hesap işletim ücreti, bankalar tarafından 6 aylık dönemler zarfında alınan hizmet ücretleridir. İş Bankası tarafından son yasal düzenlemeler ile bu ücret yeniden alınmaya başlanmıştır. Bankada birden fazla YP ve TL hesabı olanlar için ise tek ücret tahsis edilir. Tahsilat ücreti herhangi bir bakiyeden müsaitlik durumuna göre alınır.
Hesap İşletim Ücreti Alınmayacak İstisnalar
Kredi kartı ya da hesabı üzerinden en az 2 fatura için otomatik ödeme emri verenlerden hesap işletim ücreti alınmaz. Bunun yanı sıra ilk imza hesapları olanlardan da ücret alınmaz. Kumbara fonu bulunan ve 28 yaşın altında üniversite okuyanlardan da bu ücret tahsil edilmeyecektir. Son olarak TC Sosyal Güvenlik Kurumu emekli maaş ödemeleri yalpan hesaplardan da aynı ücret alınmaz. Burada dikkat edilecek önemli bir konu vardır. Gerçek ya da tüzel kişilerin vadesiz ticari mevduat hesapları için istisnai kriterler geçerli değildir.

İş Bankası Hesap İşletim Ücretleri Değişir Mi?
İş Bankasında yer alan hesap işletim ücretleri kullanılan hesap özelliğine ya da kart özelliğine göre değişir. Uzun yıllar banka müşterisi olanlar için farklı uygulamalar yapılabilir. Ayrıca kredi kartı kullanımı için yapılan sözleşmeler de etkilidir.
Yapılan sözleşme içinde herhangi bir hesap işletim ücreti kabul etmeyenler için ödeme alınmayan durumlar vardır. Hesap işletim ücreti ödememek için bankaya otomatik ödeme talimatı vermek en garanti yoldur. Fakat bunun da her kart ya da hesap için ayrı olması gerekir. Yılda iki kez ödenen hesap ücretleri her 6 ayda artarak değişkenlik gösterir.

İş Bankası Hesap İşletim Ücretini Neden Alır?
Hesap işletim ücreti bankaların vadesiz hesap açan müşterilerinden aldığı ücrettir. Bu ücret kağıt ve işlem gibi masraflar için alınır. Danıştay bu konuda müşterileri sevindirecek bir karar vermiştir. 15. Daire tarafından alınan kararda tahsis ücretinin hukuki bir dayanağı bulunmadı. Tahsis ücreti gerek nitelik olarak gerek unsur olarak haklı ve belgelendirilen bir ücret olarak görülmedi. Son olarak da bu düzenlemenin iptal edilmesi gerektiği ile ilgili görüş bildirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı