Pratik Bilgiler

İşleyen Teşebbüs Değeri Nedir?

İşleyen Teşebbüs Değeri Nedir?

‘’Goingconcernvalue’’ yani işleyen teşebbüs değeri, pazar değeri araştırılırken kullanılan bir kavramdır. Bir işletme, bir bütün halinde devredilecekse; bu durumda bulunacak değer olarak tanımlanabilir. Sinerji etkisi gereğince; bütünün değeri, parçaların değerlerinin toplamından daha fazla olmalıdır. Dolayısıyla işleyen teşebbüs değerine göre, işletme bir bütün olarak devredildiğindeki değeri, parça parça satıldığındaki değerinden daha büyüktür. Bu yöntemde değerin hesaplanmasında, bir işletmenin mevcut olan kazançlarının hesaplanmasına ek olarak gelecekte elde edebileceği kazançların da dikkate alınması gerekmektedir.

İşleyen Teşebbüs Değeri Nerelerde Kullanılır?

Bir işletme hakkında uzun süreli, geniş çaplı bir araştırma yapıyorsanız; öğrenmeniz gereken en önemli konu o işletmenin işleyen teşebbüs değeri olmalıdır. Bu araştırma sadece bir işletmeyi göz önünde bulundurarak yapılmadığı gibi birçok işletme için de bu soru sorulup karşılaştırmalı piyasa değerleri bulunabilir ve bazı veriler elde edilebilir. İşleyen teşebbüs değeri, bir işletmenin pazardaki değerinin araştırırken kullanılmaktadır. İşletmenin bir bütün olarak devredilmesi durumunda ortaya çıkacak olan değerin bulunması hedeflenir.

İşletmenin hisse başına bulacağı değerlerinden tüm mevcut borçlar çıkartılır ve bu değer hisse senedi sayısına bölünür. Böylece işleyen teşebbüs değeri elde edilmiş olur. İşleyen teşebbüs değeri, piyasa değerlerinin en yüksek sınırıdır. İşeyen teşebbüs değerinin piyasa değerlerinin en yüksek sınırı olmasının sebebi ise sinerji etkisidir. Sinerji etkisine göre, bir işletmenin parçalarının değeri toplamı, firmanın bütün değerinin toplamından daha azdır.

Dolayısıyla ortaya çıkan işleyen teşebbüs değeri işletmenin piyasa değerinin ulaşabileceği en yüksek sınır noktası olarak görülür. Bu hesaplamaya ve işleyen teşebbüs değerine ek olarak firmaların pazar araştırmasının en doğru şekilde yapılması için söz konusu işletmenin gelecekte elde edebileceği kazançların da göz önünde bulundurulması yerinde olur. Bu şekilde işletmenin piyasa değerinin doğruya en yakın şekilde yorumlanması gerçekleşir.

İşleyen Teşebbüs Değeri Ölçümü Neden Gereklidir?

Bu ölçüm işleminin yapılmak istenmesinin birçok farklı nedeni olabilir. Örneğin; bir pazara girilmek istendiği zaman, yeni bir şirket kurulduğunda, aynı pazarda yer alan işletmelerin işleyen teşebbüs değerleri incelenerek pazara girilip girilmeme, o alanda herhangi bir yatırım yapılıp yapılmama kararı alınabilir ve o pazar hakkında akılda bir fikir oluşturulabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı