Kredi NotuPratik Bilgiler

İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2018

Bir süre çalıştıktan sonra işveren tarafından işten çıkartılarak işsiz kalan ve bu sürede iş bulamayan vatandaşlar işsizlik maaşından yararlanıyor. Ancak birçok kişi işsizlik maaşı ile ilgili birçok konuyu ya tam olarak bilmiyor ya da eksik biliyor. Bu süreçle ilgili olarak düzenlenen işsizlik maaşı alma şartları 2018 gibi sorular soruluyor. İşten ayrılarak işsiz kalan vatandaşların maaş almaları için belirlenen şartlara uygun olması halinde belirli süre maaş bağlanıyor.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Şartlar

İşsizlik maaşı almak için gerekli şartlardan biri, çalıştığınız iş yerinden kendi isteğiniz ile değil işveren tarafından çıkarılmış olmanız gerekiyor. Örneğin işverenin iflas etmesi, iş yerinde küçülmeye gitmesi yani eleman çıkarması gerektiği durumlarda çıkarılmış olmanız gerekiyor. Bu şekilde gerekli olan ilk şartı yerine getirmiş olursunuz. İşsizlik maaşı için gerekli bir diğer şart arasında işten ayrılmadan önce prim sürenizin 120 günü doldurması gerekli. Ayrıca son 3 yıl içinde 600 gün işsizlik sigorta primlerinin ödemesi gerekiyor. Bu şartları yerine getirmeniz halinde bulunduğunuz statüye göre maaş alabiliyorsunuz. Maaş almak için başvuru yapmanız gerekiyor.

İşsizlik Maaşı İçin Nereye Başvuru Yapılıyor?

İşten çıkarılmanız durumunda işsizlik maaşı için gerekli ödeneği 30 gün içinde başvuru yapmanız halinde alabiliyorsunuz. Bu süreç oldukça önemlidir. 30 günlük süre sonunda bu hakkınız iptal ediliyor. İşten çıkarıldıktan sonra en yakın İşkur birimine şahsen gitmeniz gerekiyor. İsterseniz İşkur’un resmi internet sayfası üzerinden de başvurunuzu gerçekleştirmeniz mümkün. Başvurunuzun kabul edilmesinden sonra yaklaşık olarak 6-10 ay gibi bir süre maaş almaya hak kazanmış olursunuz. Maaş alma süreniz ve maaşınız tutarı son ödenmiş sigorta primleri esas alarak belirlenmektedir.

İşsizlik Maaş Süresi Nasıl Belirlenir?

İşsizlik maaşını ne kadar süre alacağınız ile ilgili bilgiler son 3 yıl içinde ödenen sigorta primleri esas alınarak hesaplanıyor. Prim gününüz arttıkça maaş süresi de buna oranla artış gösteriyor. Buna göre 600 gün sigortalı çalıştıktan sonra işten çıkarılmanız halinde 6 ay, 900 gün sigortalı çalıştıktan sonra çıkarılmanız halinde 8 ay, 1080 gün sigortalı çalıştıktan sonra işten çıkarılmanız halinde 10 ay süre ile işsizlik ödeneği veriliyor. Aylık tutar sigortalı olarak prim ödemesinin son 4 ayı baz alınarak hesaplanıyor. Buda günlük ortalama kazancının % 40 gibi bir oranı, oluyor. Verilen maaşın asgari ücretin aylık brüt tutarının % 80’lik kısmını geçmemesi gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı