AkbankBankalarBurgan BankDenizbankFinansbankGaranti BankasıHalkbanking BankPratik Bilgiler

Kartımdaki Blokeyi Nasıl Kaldırırım

Kartımdaki Blokeyi Nasıl Kaldırırım?

Günlük alışverişlerimizde kullandığımız kredi kartları bir zaman sonra nakit paraların yerini almakta ve kredi kartı kullanım oranı günden güne artış göstermektedir. Bununla bağlantılı olarak kredi kartlarının limitlerinde artış olmuş ve alınacak olan her türlü ihtiyaçta taksit gibi kavramlar söz konusu olmuştur. Taksit teriminin kredi kartları ile birlikte gelmesi de, kartlara olan önemi arttırmış ve bunun zıttı olarak ortaya kredi kartı sorunları çıkmıştır.

Yapılan bilinçsiz harcamalar, ödeme sıkıntısı çekmek vb. tarz sorunlar ve oldukça olumsuz durumlar gündeme gelmiştir. Bu sorunların en başında, bilindiği üzere kredi kartlarının blokesi gelmektedir. Kart blokesi nasıl olur? Kartımdaki blokeyi nasıl kaldırırım? Gibi sorunların detaylı cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Neden Bloke Olur?

Sizlere az önce de belirtmiş olduğumuz gibi bilinçsiz kullanımlar sonucu, çeşitli kredi kartları mağduriyetleri ortaya çıkmaktadır. Blokeler, bireylerin kart borcunu ödememesi ve 3 aylık zaman zarfı boyunca kredi kartı harcamalarını kesmesi, borcunu kapatmaması sonucu bankalar tarafından yapılmaktadır. Ayriyeten blokeler bireyler tarafından da yapılabilmektedir.

Mevcut Bloke Nasıl Kaldırılır?

Var olan borcun ödenmemesi durumunda karta konulacak olan blokenin zamanı değişiklik gösterebilmekte ve genel olarak 90 güne kadar uzayabilmektedir. Kimi bankalar müşterinin borcunu 30 gün boyunca kapatmaması durumunda bloke koyarken, kimi bankalar bu süreyi 90 güne kadar uzatmakta hatta bazen bloke 120 gün kadar bile sürebilmektedir.

Kredi kartınızın en az asgari tutar miktarı kadar bir kısmını ödemeniz durumunda kartınız kullanıma açılacaktır. Fakat söz konusu 90 gün gibi bir gecikme olduğu takdirde belirtmek isteriz ki, kart borcunuzun tamamını ödemeniz gerekmektedir. Eğer kredi kartı borcunuzun tamamını ödediyseniz, kartınızın tam anlamıyla kullanıma açılması mesai saatlerine göre 24 saate kadar sürebilmektedir. Herhangi bir gecikmede kredi kartınız bloke olur ve bu bloke aynı zamanda sizlerin kredi notunu da olumsuz etkiler.

Sonuç olarak, bloke gören kredi kartının süresine göre yasal takip sürecinin başlatılmaması için en azından asgari tutarın ödenmesi ile birlikte bankanın da şartlarına göre kartınız kullanıma açılmaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı