Kosgeb

KOSGEB Seralar İçin Kredi Desteği Veriyor Mu?

KOSGEB işini yeni kuranlara veya geliştirmek isteyenlere verdiği sayısız destek ve kredi sayesinde sektörlere katkı sağlamaya devam etmektedir. Sayılabilen pek çok destek alanlarından bir tanesi de seracılık faaliyetleridir. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da sera kurmak isteyenlere tarla alımı, seranın kurulması ve benzer giderlerin karşılanmasında yardım etmektedir. KOSGEB sadece belirlenen NACE kodları dahilindeki projelere onay verirken devlet yeni kurulan seraların sektöre kazılması konusunda bile mali katkı sağlama garantisi vermektedir.

Sera Kurmak İsteyenler Ne Yapmalıdır?

Bu işe ilk defa başlayacak kişilerin işin maliyetini ve şartlarını iyi şekilde araştırması gerekir. Çünkü her faaliyet alanında olduğu gibi seracılık alanında da kurulum aşamasında ön görülen veya öngörülemeyen bir sürü tablo ile karşılaşılması ihtimalleri bulunmaktadır. Seracılığı yapılacak ürünün yaşamasına olanak sağlayan ortamların ve hava şartlarının sağlanması da gerekecektir. Bunun için gereken cam, plastik veya fiberglas tarzındaki malzemelerin de birer gider kalemi olduğu unutulmamalıdır.

Tüm maliyetler için gereken finansal kaynağa sahip olamayanlara bu noktada devlet el uzatmaktadır. Tarla tedariki, seranın kurulumu aşamasında devletten, yetiştirilen ürünlerin paketlenmesi ve saklanması için gereken ekipmanların sağlanması hususunda ise KOSGEB’ten yardım alma şansınız bulunur. İster soğuk hava deposu imalatı ister modernizasyonu için kredi başvurusu sayesinde hizmet talep edebilirsiniz.

KOSGEB Desteği İçin Ne Yapılmalıdır?

Seranızı kurduktan sonra sıra mali destek için KOSGEB’e başvuru yapmaya geldiyse ilk aşama olarak KOSGEB veri tabanına kayıt oluşturmanız gerekecektir. Veri tabanına kayıt olduktan sonra belli dönemlerde sistem tarafından zorunlu koşulan güncellemelerin yapılması ve takip edilmesi de sürecin bir başka parçasını oluşturur. Projenizin onayının ardından banka kredisi veya gereken makine teçhizat yardımını hak edersiniz.

Hangi Bankalar Kredi Veriyor?

Ağırlıklı olarak Ziraat Bankası tarafından sunulan bu krediler için gerçek kişilerden nüfus cüzdanı, çiftçi belgesi, tarımsal işletmenin teşvik belgesi, kredi teminatları için gerekli belgeler ve son 3 yıla ait şirket bilançosu talep edilir. Tüzel kişiler için ise yine çiftçilik belgesi, ticaret sicil gazetesi, oda kayıt belgesi, vergi levhası, şirketi temsile yetkisi olan kişinin noterden onaylı imza sirküsü, son yıla ait bilanço ve teminatla ilgili belgelere ihtiyaç duyulacaktır. KOSGEB şartlarını taşımadığınızı düşünüyorsanız Gıda ve Hayvancılık Müdürlükleri ve Tarım Kredi Kooperatifine başvuruda bulunabilirsiniz. Şirketin veya gerçek kişiliğin kredi notu da bir başka değerlendirilecek önemli kriterler arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı