Kredi BilgileriKredilerPratik Bilgiler

Kredi Borcu Yüzünden Emekli Maaşıma El Konur Mu?

Kredi Borcu Yüzünden Emekli Maaşıma El Konur Mu?
Öncelikle yasa gereği; emekli maaşlarınıza herhangi kredi veya kredi kartı borcunuz sebebiyle haciz işlemi uygulanmıyor. Ama kamu ve özel olan bankaların borç sebebiyle emekli maaşlarınızı bloke ettiği ve haciz işlemi uygulayabiliyor.
Blok Konuluyor
Vatandaşın aldığı maaş yetmediği için tüketici kredisi veya kredi kartlarına tutunan yarı aç, yarı tok yaşamını sürdürmek zorunda olan emekliler, geride kalan yaşamlarında rahat ve ihtiyaç duymadan yaşamayı hayal ederken, borca battı. Ödenmeyen borçlar her ay üzerine binerek artış gösterdiğinde bankalar bu duruma haciz işlemi başlattı. Bu işlem emekliden habersiz yapılıyor ve maaşları bloke edilebiliyor.
Sigorta
Bankalar emekli vatandaşın haberi olmadan maaşına kesinti yapamaz, aktarma işlemi yapamaz, vatandaşın hesabını mevduat hesabı gibi kullanamaz. Bunun yanı sıra emeklilerin ödenek, aylık ve gelirleri haczedilemez. Bu konuda kanun sadece Sosyal Güvenlik Kurumu nezdinde doğan herhangi alacağın haczine izin veriyor. Üstelik verilen haciz miktarı da maaşın dört de birine denk geliyor.


Sözleşme
Emekli vatandaş kredi kartı veyahut almış olduğu bir eşyadan ötürü borcu yüzünden takibe uğrar ise, bu borç yüzünden emekli maaşına kesinlikle haciz işlemi uygulanamıyor. Emekli vatandaş eğer önüne koyulan sayfalarca bir sözleşmeyi okumadan imza atıyorsa işin rengi tamamen değişiyor. Kanun bu sefer bankayı da haklı buluyor. Bu nedenle yapılan her sözleşmeyi çok dikkatli bir şekilde okumanız gerekir.


İtiraz Edin
Emekli vatandaşların buna benzer haciz işlemleri veya maaş da kesinti yapılan durumlarda Cumhuriyet Savcılığı’na hemen suç duyurusunda bulunmaları gerekiyor. Bu tip bir işlemden sonra bankadan haczin emekli vatandaşın maaşına yapıldığını belirttiği bir yazı hazırlayarak icra dairesine götürülmelidir. Hakim yaşanan bu tipik durumlarda genelde emekli vatandaşı haklı buluyor.
Haciz işlemi mahkeme kararı ile aynı gün içerisinde geçerliliğini kaybediyor. Bunun yanı sıra her hangi bir sözleşmede emekli maaşına gerekli durumda haciz konulabileceğine benzer bir madde konulamaz. Bu durum kanuna aykırıdır. Emekli vatandaşın maaşına herhangi bir haciz işlemi veya maaş üzerinden kesit yapamayacağı hakkında Yargıtay kararları vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı