BankalarKredi BilgileriKredi KartıPratik Bilgiler

Kredi Borcumun Faizini Nasıl Düşürebilirim

Kredi Borcumun Faizini Nasıl Düşürebilirim?
Küresel dünyada banka ve bankacılık sektörünün yeri ve önemi çok büyüktür. Günümüzde bankalardan kredi kartı, kredi, ipotek karşılığı kredi, teminat mektubu gibi olguları neredeyse kullanmayan ve duymayan kalmadı.
Sizler de iş ve özel hayatınız dolayısı ile bankalardan kredi kullandıysanız ve zaman zaman yaşanan finansal koşullar gereği yüksek faiz kullanmak zorunda olduysanız bu yazımız tam da size göre.


Kredi Borcu Nedir, Kredi Nasıl Kullanılır?
Kredi borcu, birey veya firmaların bankalar nezdinde kredi kayıt bürosu ve Findeks yolu ile gözlenebilen bir nevi bankacılık puanlama sistemi karşılığında, ilgili bankaya yapılan başvuru karşılığında tarafınıza açılan limit dahilinde kullanabileceğiniz borçlanma tipidir.


Kredi Borcu Faizi Nasıl Hesaplanır?
Her bankanın kendi borçlanma ve satış karakterine göre organize edilen çeşitli hesaplama sistemi mevcuttur. Birey ve kurumlar nasıl ki bankadan borçlanıyor ise bankalarda kendi finansal akışını karşılamak sureti ile merkez bankası ve çeşitli uluslararası kurumlardan borçlanma sağlamaktadır.
Tıpkı ticari bir ürünün satın alınıp pazarlanıyor olması gibi bankalar da bu satın alım ve borçlanma karşılığında bizler gibi bireylere ve firmalara faiz karşılığı borç vermektedir. Dönemsel oranlar üzerinden yapılan bu hesaplar ile birlikte banka size sattığı krediye ilave faiz eklemekte ve faiz oranına göre hesaplama yapmaktadır.


Kredi Faizi Yüksek Kişiler Ne yapmalı?
Çeşitli dönemlerde bankaların faiz karşılığı borçlanma oranlarında artış gözlemlenebilir. Bu artışın yaşandığı dönemlerde faiz karşılığı borçlanma yapan banka, aynı şekilde yüksek faiz oranları ile kredi kullandırır. Bu tarz işlemler esnasında birey veya firmaların yapmış olduğu kredi kullandırımları yüksek oranlar ile gerçekleşir.
Yüksek faiz ile kredi kullandıysanız ve ödediğiniz taksit ile birlikte faiz oranlarında da düşüşlerden yararlanmak istiyorsanız yapmanız gereken şey çok basit. Konut kredisi kullanan bir bireyseniz indirimli faiz oranlarından yararlanmak adına krediyi kullanmış olduğunuz bankanız ile irtibata geçebilir ve faizlerin düştüğü dönemlerde kredilerinizi yapılandırabilirsiniz.
Bireysel ihtiyaç kredisi kullanan bir birey veya kefalet karşılığı borçlanma yapmış olan firmalardan biriyseniz farklı bir işlem söz konusu. Kredi kullandığınız bankadan farklı bir kredi kullanabilir ve eski kredinizi tek seferde kapatabilirsiniz.
Ancak çoğu zaman kredi satışı gerçekleştirmiş olan banka bu yola engel olduğundan, düşük faizli kredi kullandıran bir başka bankadan kredi kullanmanız ve yüksek faiz ile kredi kullandığınız bankadaki kredinizi tek seferde kapatmanız daha yararlı olacaktır. Bu sayede kredilerinizde gecikme, yüksek faiz gideri ve yüksek taksit ödemelerinden kurtulabilir, kullandığınız kredi borcunuzun faizini düşürebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba kredi borcumun faizini düşürmem için farklı başka önerileriniz varmı ? yada yatır çekmi yapmalıyım ama her ay yine faiz geliyor sanirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı