Kredi BilgileriKredi NotuKrediler

Kredi çekmek için kredi notum kaç olmalıdır

Kredi Çekmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır?
Kredi notu, tüm banka hareketlerinin takip edilmesi ile ortaya çıkan güvenirlik puanıdır. Kredi notu 1-1900 arasında bulunur. 1-699 arasında kredi notu bulunanlar en riskli grupta yer alır. Bu grup içinde bulunanlara kredi verilmez. Hiçbir banka bu grupta bulunanlar için kredi vermeyecektir. 700- 1099 arasında yer alanlar ise orta risk grubunda yer alır. Bu grupta yer alan kişiler de kredi kullanma konusunda zorlanacaktır.


Kredi Kullanım İçin Gerekli Not Aralığı
Kredi notu 1100- 1499 arasında yer alan kişiler ise az riskli gruba girmektedir. Bu grupta yer alan kişiler için değerlendirmez uzun sürebilir. Hatta bu grup için bazı bankalar kolay şekilde kredi verebilir. Bazı bankalar ise kredi kullanma konusunda bu kişilere zorluk da çıkarabilir. Kredi kullanma konusunda en değişken grup bu gruptur. Bu grupta yer alan kişilerin meslekleri, çalıştıkları kurum etkin belirleyici faktörlerdir.
1500- 1699 aralığında bulunanlar için ise kredi kullanma zorluğu bulunmaz. Bu grup iyi kategorisinde yer alır. 1700- 1900 arasında bulunan kategori ise çok iyidir. Bu iki gruba da anında kredi çıkacaktır.


Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Kullanır?
Bazı bankalar kredi kullandırma konusunda daha az hassas davranır. Evrak ya da kefil talep etmeyen bankalar düşük kredi notu ile de kredi kullandırır. Tamamen online işlem yapan bankalar diğer bankalara göre daha kolay kredi verecektir. Verilere göre bu bankaların düşük kredi notuna kredi kullandırma olanakları daha fazladır. Düşük kredi notuna kredi vermenin yanında bu bankalar evrak da istememektedir.


Kredi Notum Nasıl Yükselir?
Kredi notu tamamen bankaya yapılan ödemeler ile alakalı bir durumdur. Bana kredileri ya da kredi kartı için yapılan ödemler düzenli hale geldiğinde kredi notu da yükselir. Kredi notunun yeni hali yaklaşık 6 ay içinde yansıyacaktır. Düzensiz olarak yapılan kredi ödemesinde yeni ödeme alternatifleri geliştirilebilir. Taksiti yüksek olan kredi için taksit küçültme ya da yeni kredi ile bu krediyi kapatma gibi seçenekler kredi notunuzu yükseltecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı