Kredi BilgileriKrediler

Kredi Faiz Hesaplama

Kredi Faiz Hesaplama
Kredi hesaplaması sırasında çekilecek para tutarı, kredi faiz oranı ile çarpılır. Konut kredisi dışındaki kredilerde KKDF ve BSMV gibi vergilerde eklenir. Kredi faizi ise her taksitte eklenir. Bunun için kredi faiz hesaplama çok merak edilmektedir.

Kredi Faizi Nasıl Hesaplanır?
Kredi faiz oranında taksit seçenekleri baz alınır. Kredi taksit tutarına göre faiz beklenir. Anapara ödemesi belirlenme de kredi faizi taksitlerden düşürülür. Taksit ödendikçe kredi faiz tutarı azalır.
Kredi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kredi almadan önce kredi faiz hesaplamanın bilinciyle araştırmalar yapılmalıdır.
Bu araştırmalarda;
Birçok bankanın kredileri kıyaslanmalı.
Kredi maliyet oranlarına bakılmalı.
Ödenebilecek taksit tutarları daha önceden belirlenmeli.
Vade seçenekleri ve ödeme planları dikkate alınmalı.

Zorunlu sigortalar araştırılmalı.
Kredi Faiz Hesaplamalarında Faiz Oranları Değişir Mi?
Kredinin vadesi ve türü, kredi faiz hesaplamalarında değişikliklere neden olabilir. Örneğin; taşıt ve ihtiyaç kredilerinde faiz oranları yüksek iken konut kredilerinde faiz oranları düşüktür. Bunun dışında ekonomik, siyasi ve sosyal nedenler de faiz oranlarında değişikliklere neden olabilir. Ülkede ekonominin iyi gitmesi durumunda faiz oranları düşürülür.
Son olarak maaş ve kredi notları da faiz oranlarını etkiler. Kredi alımından sonra ödemeler düzenli olursa diğer taksitler de kredi faizleri düşer. Böylelikle ödenecek tutarda azalma olur. Ayrıca bankalara göre kredi faiz oranları değişmektedir. Her bankanın faiz belirlemede baktığı kriterler değişebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı