Kredi BilgileriKredi KartıKredi Notu

Kredi Gecikmem Var Kredi Alabilir miyim?

İhtiyaç kredileri günümüzde çok fazla kullanılan bankacılık ürünlerinden bir tanesidir. Çoğu zaman nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak için kısa vadeli ya da uzun vadeli ihtiyaç kredilerinden yararlanırız. Bankalardan kredi alabilmek için her bankanın uygulamış olduğu kredi politikaları mevcuttur. Bu politikalar her banka için farklı olsa da mantıken aynı konuları ele almaktadır.

Kredi Alabilme Şartları
Öncelikli olarak bir bankadan kredi alabilmeniz için kredi notunuzun yüksek olması şarttır. Her bankanın kredi politikası farklı olduğundan kredi verdiği kredi notu da farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak belirli bir puanın üzerinde olması gerekmektedir.

Kredi Notu Neye Göre Değişir?
Bankalarda bulunan bankacılık ürünlerinizin ödemelerini düzenli yapmanız kredi notunuzu arttıracaktır. Bununla birlikte bankalardan kredi alabilmeniz kolaylaşacaktır. Peki, ödemelerinizde bir gecikme yapmanız halinde ne olur? Bu sorunun cevabı aslında çok basit ödemelerinizde bir gecikme yaşanması halinde kredi notunuz düşecek ve bankalardan kredi alabilmeniz zorlaşacaktır.

Kredi Gecikmesi Olduğunda Kredi Alınabilir mi?
Aslında bu sorunun cevabı bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bazı bankalar ufak çaplı gecikmeleri tölere edebilirken bazıları asla taviz vermemektedir. Ancak genel olarak eğer bir bankada kredi gecikmeniz var ise bu durumda banka sizden kredi başvurunuzu almadan önce kredi gecikmenizi gidermenizi isteyebilir.
Kredi gecikmeleri uzun süreli yaşanırsa bu durumda kredi notunuz olumsuz etkileneceğinden bu süreden sonra bankalardan kredi almanız zorlaşacaktır. Bu yüzden ödemelerinizi zamanında yapmanız önemlidir. Bir bankadan kredi başvurusu yaptığınız zaman bankanın ilk baktığı şey sizin diğer bankalardaki ödeme performansınızdır.

Eğer gecikmeleriniz sürekli ve uzun vadeli ise bu durumda zaten kredi notunuz düşük çıkacağından kredi almanız mümkün olmayacaktır. Ama örneğin bu ay ki ödemenizi ilk defa geciktirdiniz ve gerçekten nakde çok sıkıştınız. Normalde ödemelerinizi sürekli düzenli yapan birisiniz ve ilk defa elinizde olmayan sebeplerden dolayı nakit ihtiyacınız bu ay artış gösterdi.
Bu durumda başvuru yaptığınız banka hele ki maaş aldığınız banka ise bu gecikmeyi göz ardı edebilecektir. Bu durumda da kredi almanız imkansız olmayacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı