BankalarKredi BilgileriKredi Notu

Kredi Kara Liste Sorgulama

Kredi alırken bankalar birçok açıdan kredi talep eden kişiyi eleştirmek durumunda kalırlar. Bunun nedeni verecekleri parayı geri almak istemeleridir. İlk olarak bakılan etmen ise genelde kredi notunuz olur. Kredi notunuzun yüksek olmaması veya kara listeye alınmış olmanız kredi konusunda olumsuz sonuçlanmalara neden olabilir. Bundan dolayı kredi kara liste sorgulama işlemlerinde adınızın çıkmaması önemlidir.

Kara Liste Nedir?
Bankalar arasında bir güvenlik sistemi olarak da kabul edilebilen bir sistemdir. Bu sistem sayesinde bankalar ile sorun yaşayan veya riski yüksek olan kişiler belirlenir. Bu kişilerin de bankalar ile yapacağı işlemlerde dikkatli olunur. Bundan dolayı bu listede bulunmamak ve kredi notunuzu yüksek tutmak gerekir.

Kredi Puanı Hesaplama
Kredi almak istediğinizde yapmanız gereken bankaya başvurmaktır. Kredi puanınızın yüksek olması da daha kolay bir şekilde kredi almanıza olanak tanır. Çünkü bankanın kredi puanı hesaplama işlemleri sonucunda ortaya çıkan durum sizin ne oranda risk taşıdığınızın anlaşılmasına olanak tanır. Bunun için kredi puanınız doğrudan kredi almanız halinde ne kadar risk taşıdığınız anlamına gelir.

Kredi Puanı Nasıl Sorgulanır?
Bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuzda otomatik olarak hesaplama yapıldığından dolayı bu noktada bilgi edinme şansınız olur. Kredi puanınızı bankanızın veri tabanından sorgulama yolu ile de öğrenebilirsiniz. Bankanın kredi puanı ile yakından ilgilenmesinin nedeni verdiği krediyi riske atacak bir işlem yapmaktan kaçınmak istemesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı