Kredi Kartı

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama
Kredi kartlarının kullanıma ilişkin pek çok ayrıntı, bu bankacılık ürününün daha sağlıklı ve doğru kullanımını sağlayacaktır. Kredi kartlarının kullanımına ilişkin, kart kullanıcılarının karşısına çıkacak en önemli ayrıntı hiç şüphesiz kredi kartına ait gecikme faizinin hangi oranlarda olduğudur.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nedir?
Gecikme faizi, kullanılan kredi kart borcunun bankaca belirlenen asgari tutar altında yapılan ödeme ile oluşan ve ekstrede belirtilen borcun ödenmemesinden doğan borç faizidir. Kredi kartı güncel borç üzerinden ödenmeyen gün sayısıyla doğru orantılı olarak artmaktadır. Bu nedenle kredi kartı gecikme faizi hesaplama kart sahibi bankanın belirlemiş olduğu gecikme faiz oranı üzerinden ödenmeyen gün sayısına göre yapılmaktadır.

Kredi Kartı Borç Ödeme
Kredi kartları hakkında kart kullanıcılarının bilmesi gereken en önemli hususlardan biri de kredi kartı güncel borcunun ne kadar olduğudur. Kredi kartı borç bilgisinin yer aldığı ekstrede karta ilişkin borç kalemlerinin hepsine ulaşmak mümkün.
Kredi kartı ekstresinde genel olarak:
Kart toplam borç tutarı
Kart asgari ödeme tutarı
Kart hesap kesim tarihi
Asgari ödeme tutarı tarihi
Kartın bir sonraki son ödeme tarihi gibi bilgiler yer almaktadır.
Bu bilgiler sayesinde kart kullanıcısı kartın kullanımından doğan borçlara ilişkin tüm detaylara kolaylıkla ulaşabilmektedir. Kartın aktif olarak kullanılması borcun asgari tutarını belirtilen tarihlerde ödemekle mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı