Kredi BilgileriKrediler

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?
Bankaların müşterilerine pazarlamak için bin bin uğraş verdiği ürünlerin başında kredi kartı gelir. Toplum olarak kredi kartına bakış açımız günden güne daha vahim bir hal almakta. Durum böyle olunca kredi kartı limitleri bizler için büyük bir probleme dönüşüyor.


Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir?
Bankanızın maaş ve kredi puanınıza göre belirlediği kredi kartı limitiniz, diğer bankalarda kredi kartı kullanıp kullanmadığınıza göre değişebilir. Türkiye’de bir bireyin kullanabileceği kredi kartı limiti belgelenebilir maaşının maksimum iki katı kadardır. Yani asgari ücret kazanan bir birey için yaklaşık 2.000 TL maaş aldığını var sayarsak 4.000 TL limitli kredi kartı kullanabileceği anlamına gelir.


Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükselir?
Kullanmış olduğunuz kredi kartınız ile alakalı ödeme sorunu yaşamıyor, bankanızı bu konuda memnun ediyor ve aksaklık yaşatmıyorsanız, otomatik bir onay almak sureti ile bankanız zaman zaman kanunen belirlenen limitlerin dışına çıkabiliyor. Bu durumda kredi kartınızın limiti yükseliyor ve bu durum harcama limitlerinizin artmasına sebep olabiliyor. Yapılan harcamalar nezdinde ortaya gelir gider dengesizliği oluştuğunda ise ödeme sıkıntıları yaşanabiliyor.


Kredi Kartı Limiti Düşürme İşlemi Nasıl Yapılır?
Bankalar müşterilerine ücretsiz ulaşabilecekleri 0850 ile başlayan hatlardan destek vermekte ve aynı zamanda mobil uygulamalarla işlem yaptırabilmektedir. Eğer siz de kredi kartınızın limitlerinin gereğinden fazla yüksek olduğunu düşünüyorsanız, yapmanız gereken işlem çok basit. İster 0850 numaralı hattan bankanıza ulaşıp kredi kartı ile ilgilenen birim aracılığı ile talebinizi iletin ve limitinizi düşürün, isterseniz de mobil uygulama aracılığı ile bu talebinizi uygulama üzerinden kısıtlayın.
Birçok banka mobil aplikasyon üzerinden kredi kartı limiti belirleme seçeneği sunduğu için işiniz oldukça kolay. Mobil uygulamalarda limit artışı anında gerçekleşmiyor olup, talebiniz değerlendirmeye alınarak işlem yapılıyor ancak negatif anlamda bir limit düşürme söz konusu olduğunda işleminiz anında gerçekleştiriliyor.
Müşteri hizmetleri hattından iletişim kurduğunuzda banka yetkilisi kart limitinizin düşürülmemesi konusunda size opsiyon ve harcama puanı teklif edebiliyor, eğer kararlıysanız ve bu durumdan zararlı çıktığınızı düşünüyorsanız kendi fikrinizi söyleyerek tekliflerini reddedebilir ve limitinizin düşürülmesini talep ederek anında onaylatabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı