Kredi BilgileriKredi NotuKrediler

Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir?

Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir?

Bankalar ile çalışacağınız zaman bankaların ilk baktığı şey sizin kredi notunuzdur. Kredi notu sizin o bankadan kredili ürün kullanıp kullanamayacağınız için önemli bir etkendir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu bankalar arasında ödeme performansınızı gösteren ve buna bağlı olarak size verilen bir nottur. Çeşitli sebeplerden dolayı olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkilenebilir. Sizin bankalara olan borcunuzu gününde ödeyip, ödemediğiniz, borcunuza sadık kalıp kalmadığınız, maaş durumunuz, bakmakla yükümlü olduğunuz kişi sayısı, kirada oturup oturmadığınız gibi pek çok sebep kredi notunuz için önemli bir kriterdir.

Bu nota göre bankalar sizinle çalışıp çalışmama kararı verir. Bir bankadan örneğin bir hesap açılacağı zaman tabi ki bu not o kadar önemli olmuyor. Ancak banka ile kredili ürünler hakkında bir ilişkiye girecekseniz örneğin kredi kartı ya da kredi kullanacaksınız bu durumda kredi notunuz ön plana çıkmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Güncellenir?

Kredi notu her ayın son haftası güncellenmektedir. Bankaların ortak olarak baktıkları bir sitem bulunuyor ve bu sisteme sizin bilgilerinizde giriş yapıldığı zaman sizin diğer bankalardaki tüm ödemeleriniz çıkıyor. Örneğin bir bankaya kredi başvurusunda bulundunuz bu başvuruda ilk olarak son alınan kredi notunuza bakılır ve her başvuruda kredi notunuz güncellenir. Başvuru yapmasanız bile her ayın son haftasında kredi notları otomatik olarak güncellenmektedir.

Kredi Notunu Güncellemek İçin Ne Yapmalıyım?

Bunun için sizin ekstradan bir şey yapmanıza gerek bulunmuyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kredi notları her ayın son haftası güncellenmektedir. Sizin bu aşamada yapacağınız en sağlıklı şey ödemelerinizi her ayın son haftasına kadar bitirmek olmaktır.

Ödemelerinizi bu zamana kadar düzenli bir şekilde yaparsanız böylece kredi notunuz olumlu bir şekilde etkilenecek ve güncelleneceği zaman varsa bir gecikmeniz gözükmeyecektir. Gecikmeli ödemelerinizi bir sonraki aya bırakırsanız kredi raporunda bu gecikmeleriniz dönemine göre çıkmaktadır.

Örneğin bir ay yaptığınız bir gecikme 1 iki ay yaptığınız bir gecikme 2 olarak gözüküyor ve bankalar bu rapora göre karar verdiğinden bu da sizi olumsuz etkileyecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı