Pratik BilgilerYapıkredi Bankası

Yapı Kredi Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi

Yapı Kredi Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi

Dünya yaşam şartlarının değişmesi ve zorlaşması ile birlikte tasarruf alanları değişiklik göstermeye başlamıştır. Çalışma hayatı boyunca elde edilen yaşam standartlarının emeklilik akabinde de devam ettirilebilmesi için geliştirilen bireysel emeklilik sistemi birçok kişiye bu konuda kolaylık sağlamaktadır. Belirli şartları olan bu sisteme gelin Yapı Kredi Bankası’nın penceresinden bakalım.

Neden Yapı Kredi Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi

Yapı Kredi Bankası, aktif çalışma yaşamınızda elde ettiğiniz yaşam standartlarını devam ettirebilmeniz ve çalışma hayatınız devam ederken zamansızlıktan dolayı ertelediğiniz hayallerinizi emeklilik sonrası gerçekleştirmenizi hedefliyor. Yapı Kredi Bankası; bireysel emekliliğe dahil olmanız durumunda çift emeklilik ile mali açıdan zorluk çekmeyeceğinizi vaat ediyor.

Yapı Kredi Bankası Bireysel Emekliliğin Avantajları

Ülkemizde kişilerin gelir durumları çalıştıkları işe bağlı olarak emekli olunca düşmektedir. Bu sistem ile emeklilik döneminde gerek duyulan nakit ihtiyacı, uzun vadede biriktirilmiş oluyor.

Bireysel emeklilik için ödenen katkı payları emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir. Banka tarafından, bu fonlar alanında uzman kişilere emanet edilmiştir.

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik Planları

Yapı kredi bankası kişiye özel bireysel emeklilik planı oluşturmaktadır. Bireysel emekliliğe katılmak isteyen kişi başvurusunu yapar. Aylık ödeme tutarı en az 125 TL’dir. Bu tutarın altı için sistem açılışı yapılmaz. Sisteme kayıt sırasında, giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi adı altında bazı masraflar tahsil edilmektedir.

18 yaşını doldurmuş ve medeni haklarını kullanan kişiler sisteme başvuru yapabilirler. Bunun için Yapı Kredi Bankası şubelerine gidilebilir. Şubeye gidemeyen müşteriler ise Yapı Kredi Bankası bünyesinde hizmet veren internet şubesi, mobil şube, müşteri hizmetleri gibi değişik kanallar aracılığı ile başvuruda bulunabilir.

Bireysel emeklilik sistemi devlet garantisi altında işlemektedir. Bu nedenle devlet diğer şirketlerde olduğu gibi Yapı Kredi Bankası bireysel emeklilik sisteminde de; bireysel emeklilik hesabı olan kişilere ödediği tutarın yani katkı payının %25’i oranında katkı sağlamaktadır. Yani ödenen her 100 TL için devlet 25 TL ek katkı sağlamakta ve müşteri tarafından 125 TL tasarruf yapılmaktadır. Ancak bu katkının alınabilmesi için 10 yıl süre ile sistemde kalınması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı