Yapıkredi Bankası

Yapı Kredi Müşteri Hizmetleri

Yapı Kredi Müşteri Hizmetleri
Bireysel müşteri iletişim merkezi üzerinden sunulan hizmetler, bankacılık işlemlerinin şubeye gitmeden gerçekleşmesini sağlar. Kaliteli ve güvenli hizmetlere 444 0 444 ya da 0850 222 0 444 numaralar üzerinden ulaşılabilir.

7/24 Bankacılık Hizmeti
Bireysel hesap, kart ve internet bankacılığı hakkında bilgi almak için Yapı Kredi müşteri hizmetleri aranabilir. Uzman ekipler tarafından sunulan hizmetler sayesinde hesaplar hakkında bilgi alınabilir.
Kredi kartı işlemlerinin yanı sıra
Hesaplar arasında para transferinin de yapıldığı hizmetler
Sesli yanıt sistemi aracılığıyla daha hızlı verilir. Ses tanıma sistemine kayıtlı olan banka müşterileri gerçek zamanlı; döviz kuru, hisse senedi fiyatı, vadeli mevduat faiz oranı hakkında bilgi alabilirler.

WhatsApp Hizmetleri Yapı Kredi’de!
Taleplerin mobil cihazlar üzerinden ilgili birime aktarılması için 0850 222 0 444 numaralı telefonun rehbere kaydedilmesi gerekir. Anlık talep ve soruların en hızlı şekilde cevaplanmasını sağlayan hizmetler sayesinde teknolojiyi yakından takip eden Yapı Kredi müşterileri şubeye gitmeden de işlem yaptırma ayrıcalığından faydalanabilirler.

Müşteri İletişim Merkezi Hizmetleri
Müşteri iletişim merkezinde sunulan hizmetlerden faydalanmak için önce tek şifre alınması gerekir. Şifresi olmayan ya da mevcut şifresini unutanlar; mobil uygulama, ATM’ler, şubeler ya da müşteri iletişim merkezi üzerinden şifre oluşturabilirler. Müşteri hizmetleri üzerinden 7/24 kesintisiz süren bilgi alışverişi, para transferi gerektiren durumlarda limit ve saate bağlanmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı